در این بخش به مقایسه سیستم عامل های iOS 5 , Android 4.0 , Windows Phone 7.5 خواهیم پرداخت . این سیستم عامل ها به تازگی عرضه شده و هر یک طرفداران خاص خود را یافته اند . در این تاپیک به مقایسه مسائل مهم این ۳ سیستم عامل میپردازیم .اگر چه مقایسه سیستم عامل های iOS 5 و فون ۷٫۵ با سیستم عامل تازه منتشر شده آندروید ۴ عادلانه به نظر نمیرسد ، (به دلیل آزمایش بودن این نسخه) اما در این مقایسه تنها به ویژگی های اصلی آنها اشاره شده که هر یک برتری خاصی دارند .

IOS :

iOS که در سال ۲۰۰۷ به عنوان سیستم عامل رسمی آیفون شناخته شد که لقب پیشرفته ترین سیستم عامل تلفن همراه در دنیا را نیز از آن خود کرد . در مورد این سیستم عامل گفته شد ، تا ۵ سال آینده هیچ سیستم عاملی برتر از iOS عرضه نخواهد شد . تا به امروز چهار نسخه بسیار پیشرفته از iOS عرضه شده بود که هر یک قابلیت ها و ویژگی های جدید را رونمایی کردند ، سر انجام در تاریخ ۱۲ اکتبر امسال نسخه جدید این سیستم عامل موسوم به iOS5 عرضه شد که ویژگی ها و ابزار های خاصی نیز بهره مند است .

آندروید :*

سیستم عامل آندروید در سال ۲۰۰۷ متولد شد . از آندروید برای اولین بار در سال ۲۰۰۸ در گوشی HTC استفاده شد که گروهی از کارشناسان آن را سریع ترین سیستم عامل آن سال نامیدند . به دلیل پیچیده بودن ، و عدم تجربه کاربران نسبت به اینگونه سیستم عامل ها آندروید اولیه محبوبیت خود را از دست داد تا جایی که به سرعت این سیستم عامل به عرضه نسخه های مختلف معایب قبلی خود را پوشاند . حال آندروید نسخه ۴ منتشر شده که انتظار میرود یک تجربه بسیار خوب برای علاقه مندان باشد .

ویندوز فون :*

ویندوز تلفن های همراه موسوم به ویندوز فون ۷ ، تجربه جدید برای دارندگان تلفن همراه ، در این نسخه تمامی کاربران و کارشناسان معتقد بودند که کار کردن با این سیستم عامل بسیار آزار دهنده میباشد ، زیرا شما بیش از حد محدود میباشید ! به تازگی سیستم عامل ویندوز فون ۷٫۵ منتشر شد تا تمامی محدویت ها محو شود و کاربر لذت بیشتری از نسل جدید داشته باشد . این سیستم عامل از نظر محبوبیت با iOS و آندروید قابل مقایسه نیست اما انتظار میرود با قرار دادن این سیستم عامل در قلب گوشیهای نوکیا محبوبیت نیز افزایش بیاید .
منبع:i-os.ir